Güneş Panellerinin Karlılığı. Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Verimli bir güneş enerji sistemi kurmak için aşağıdaki noktalara özellikle dikkat edilmelidir.

Azimut ve çatı eğimi

Kuzey Avrupa’da, Doğu-Batı yönüne bakan güneş enerji sistemleri ev sahipleri için sabah ve akşam tüketimini karşılamak için en uygunudur. Güneye bakan 35-45° eğimli tsistemler genel olarak en verimli olanlardır, ancak bu durumda güneş enerjisi üretimi çoğu insanın işte veya okulda olduğu gündüz saatlerine denk gelmektedir. Doğu-Batı yönündeki bir PV sistem verimlilikte %20’ye kadar kayıp yaşayabilir. Daha düşük eğimli solar çatıların (entegre çatı çözümleri de dahil) verimliliği de %20’ye kadar daha düşüktür ve ayrıca bu tür çözümler kiremit üreticileri tarafından tercih edilmemektedir. (18°’nin altındaki kurulumlar %100 su geçirmez bir alt katman gerektirmektedir.). Ağaçlardan veya çevredeki binalardan periyodik olarak düşen gölgeler güneş enerjisi sistemi kurulumuna engel değildir fakat verim açısından tercihen kaçınılması gereken bir durumdur.

Gölgeler, yanlış hava arkı ve çatı eğimi güneş panellerinin potansiyelini ve verimini önemli ölçüde azaltabilir. Aşağıdaki linkten güneş enerji sisteminizin konumuna ait uygunluğa ilişkin bir ön çalışma yapabilirsiniz.

https://re-jrc-ec-europa-eu.translate.goog/pvg_tools/en/tools.html?_x_tr_sl=et&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=et#PVP

Yeni inşaatlar ve mevcut yapılar

Deneyimlerimize dayanarak, yeni evler için geri ödeme süresi %20 daha kısadır, çünkü bir PV sistemini ve çatı inşaatını aynı anda çözmek mümkündür. Bu da malzeme ve montaj işçiliğinden tasarruf etmeyi mümkün kılmaktadır. Ayrıca kablolama ve genel elektrik sistemi işçiliğini tamamlanmış cephe ve yüzeyler üzerinde sonradan çalışma yapmaya gerek kalmadan aynı anda yapmak mümkündür.

Ayrıca evlerin çatıları genellikle evin enerji tüketimini tamamen karşılayacak kadar (özellikle yeni evler için) ya da mevcut bir evin enerji etiketini yükseltecek kadar büyük bir alana sahiptir.

Bireysel enerji tüketimi

Artan spekülasyonlar ve elektrik fiyatlarındaki sıklıkla yaşanan dalgalanmalar, yerel PV sistemlerine yönelik bakış açısını değiştirmiş ve talebi arttırmıştır. Isı pompası gibi en yaygın modern ısıtma sistemleri (havadan suya, jeotermal, havadan havaya) son derece verimlidir, ancak sistemi çalıştırmak için sürekli enerji gereklidir. Bireysel güneş enerji sistemleri, ısıtma ekipmanlarını çalıştırmanın ve maliyetleri kontrol altına almanın en ucuz ve verimli yoludur.

Deneyimlerimize dayanarak, Solarstone® çatıya entegre güneş panelleri ile donatılmış ve sürekli güç tüketimine sahip bir cihaz ile ısınan bir bina günümüz elektrik fiyatları ve fiyat artış trendi dikkate alındığında 10 yıldan çok daha kısa bir geri ödeme süresine sahiptir. Bununla beraber yine de çamaşır yıkama ya da elektrikli arabanızı şarj etme gibi günlük aktivitelerin mutlaka güneşli bir günde yapılması gerektiği ya da batarya sistemleri ile enerji üretiminin desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kredi ile inşa edilen bir evin geri ödeme süresi

Mevcut referanslarımızın güncel hesaplamalarına dayanarak, uygun şartlarda bir kredi ile finanse edilen yeni bir evde solar çatı sistemi inşa edilmesinin bankaya yapılan ilk ödemeye doğrudan yansıyan bir fark yarattığını söyleyebiliriz. Bu da doğrudan solar enerji sistemine ait ilk kredi ödemesinin, güneş enerji sistemi olmaması durumunda ödenmiş olacak olan ilk elektrik faturasından daha düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir