Konutlarda Enerji Üretiminin Geleceğini Şekillendirmek

AB’de başlayan bina yenileme dalgası ile beraber, akıllı ve ölçeklenebilir bireysel enerji üretim çözümleri büyük talep görmeye başlamış olup, güneş enerjisi ise bu çözümlerin en başında gelmektedir. Birçok kişi hala mevcut bir çatının üzerine güneş panelleri kurmanın iyi bir çözüm olduğuna inanıyor olsa da, bununla beraber alternatifler çözümler de mevcut. İskandinav ülkelerinde binaya entegre PV (BIPV) çözümlerinin lider üreticisi Solarstone®, güneş panellerinin aynı anda hem çatı kaplaması hem de enerji üretimi olmak üzere çift işlev gördüğü modern ve uygun fiyatlı çatıya entegre sistemler sunmaktadır.

Solarstone® kurulduğunda güneş paneli pazarı belirli bir olgunluğa erişmişti, inovasyon ise malzeme bilimi tarafından yönlendiriliyordu ancak güneş panellerinin uygulanması için sınırlı olanaklar vardı. Piyasadaki mevcut güneş enerjisi çözümleri ya çok pahalıydı ya da başta görsel estetik olmak üzere çeşitli nedenlerle uygun değildi. Solarstone®’un kurucuları için yeni inşa edilen veya yeniden yapılan çatılar için 2’si 1 arada çözümü ile solar paneller ile kaplamak çok mantıklıydı.

BIPV’ler açısından en önemli argüman görsel çekiciliktir. Binaya entegre güneş enerjisi mimari bir bütünlük oluştururken, geleneksel fotovoltaik sistemler çatıda yabancı bir cisim gibi görünmektedir. Normal güneş panelleri tarihi binalara ve koruma altındaki alanlara kurulamazken, BIPV ise bu tarz projeler için çok iyi bir seçenek olabilir. Güneş enerjisi üretmek ve öz tüketimi en üst düzeye çıkarmak, ev sahiplerini onlarca yıl boyunca elektrik fiyatlarındaki olası daha büyük fiyat artışlarından korur. Ayrıca emlak piyasasında binaya entegre güneş panellerine sahip, enerji verimliliği yüksek binalar alıcılar için daha cazip gelmektedir.

Estonyalı şirket ilk ürünü olan kiremit tipi güneş panellerini 2015 yılında piyasaya sürdü. Bu güneş modülleri normal çatı kiremitleriyle sorunsuz bir şekilde entegre edilerek görsel bir bütünlük sağlamaktadır. Bugün ise ayrıca güneş panelini herhangi bir alt izolasyon katmanı olmadan 2’si 1 arada çözümü ile hava koşullarına dayanıklı çatı kaplama malzemesine dönüştüren evrensel bir alüminyum çerçeve kiti sunuyor. Click-on® olarak adlandırılan bu patentli çerçeveleme kiti ile BIPV konseptini yeni binalar ve yenileme projeleri için farklı bir boyuta taşıyor.

Son rakamlara göre şu an AB bina stoğunun sadece %10’u, yani yaklaşık 130 milyon bina, iklim değişikliği hedeflerini ve verimlilik standartlarını karşılayacak şekilde iyileştirilmiştir. AB genelinde hem konut hem de konut dışı yapılarda  yenileme projeleri ve yeni binalar için önemli birçok fırsat mevcuttur. Solarstone®, bu özel çözümlerinin konut enerji üretiminin geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor.

Yapı malzemelerinin etkisiz kullanımı

Çatı üstü güneş enerjisi sistemleri, yenilenebilir enerji üretimi için uygun fiyatlı bir yöntemdir. Aslında, çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarının yaklaşık %98’i binaya uygulanmış fotovoltaiklerdir (BAPV). Ne yazık ki bu sistemler aynı zamanda malzeme israfına da yol açmaktadır. Çift katmanlı çatıların sürdürülebilir olması pek mümkün değildir. İnşaat sektörü, AB ve ABD enerji tüketiminin yaklaşık %40’ını ve CO2 emisyonlarının %36’sını oluşturan en büyük enerji tüketicisidir. AB’deki tüm yeni ve yenilenmiş binalara güneş enerji sistemi tesis edilmesi her yıl 7 milyon ton CO2 tasarrufu sağlayabilir. Bu tasarruf, ancak akıllı ve etkili bir şekilde yapıldığında başarılı olacaktır.

Çözüm mevcut: Sadece erişilebilir değillerdi

Binaya entegre fotovoltaikler (BIPV), ev sahiplerinin ve işletmelerin güneş enerjisi üretimini yapılarına nasıl dahil edebilecekleri konusunda devrim yaratıyor. BIPV’ler çok işlevlidir, ev için yenilenebilir enerji üretirken aynı zamanda kalıcı bir yapının kalıcı, ayrılmaz ve önemli bir parçasını oluştururlar. BIPV’lerin uygulanabileceği çatılar, cepheler, pencereler, çatı pencereleri ve balkon korkulukları gibi birçok yapı elemanı vardır.

Liste bununla da bitmiyor. Konut sektörü, yenilenebilir enerji üretimini binalara, özellikle de çatılara dahil eden yeni teknolojilere ve çözümlere son derece açık. Güneş panelleri binanın mimarisine uyum sağlayabilirler.

Bununla birlikte, BIPV’ler bugüne kadar üç anahtar kelimeyle ilişkilendirildi; karmaşıklık, uyumluluk ve fiyat. Aslında bunun bir nedeni vardı. Sistem kurulumu yapan firmalar, bugüne kadar olduğu düşünülen ekonomik avantajlardan ve bazı geleneksel ön yargılardan dolayı pek motive değillerdi. Ancak bu durum günümüzde hızla değişmeye devam ediyor.

Solar PV panellerden yapılmış solar çatılar

Solarstone®’un Solar Full Roof™ sistemi yukarıda bahsedilen ve algı yaratan üç konunun da üstesinden geliyor. Click-on® çerçeveleme kiti, standart PV modülleri ile birleştirilmek için herhangi bir vida veya yapıştırıcı gerektirmez. Ayrıca bu kit sahada kolayca eklenebilir ve alüminyum, pasif dummy modüller ile birleştirildiğinde, en karmaşık çatı konfigürasyonları bile kolaylıkla tasarlanabilir. Bu yenilikçi 2’si 1 arada sistem yangın, rüzgar yükü ve kar yüküne karşı başarıyla test edilmiştir.

Solar Full Roof™ çözümü görsel çekiciliğe sahip olmakla beraber piyasadaki en uygun maliyetli ve teknolojik bir BIPV çözümüdür. BIPV özellikle yeni yapılar için çok uygundur, geleneksel çatı kaplama malzemelerinden tasarruf sağlarken, işçilik maliyetlerini ve kurulum süresini azaltır.

Kurulum karmaşıklığının üstesinden gelen Solarstone®  Solar Full Roof™ solar paneller pahalı montaj sistemlerine gerek kalmadan doğrudan ahşap çıtaların üzerine monte edilir. Böylece standart 80m2’lik bir çatı sadece bir günde kolayca solar bir çatı sistemi haline getirilebilmektedir.

Solar Full Roof™ Click-on® teknolojisi ve pasif modüller

Pasif modüller veya diğer bir deyişle dummy modüller çatı çevresinde, gölgelenmenin kalıcı olduğu alanlarda, bacalar, çatı pencereleri, havalandırma çıkışları, kar bariyerleri vb. gibi sabit engellerin bulunduğu noktalarda kullanılabilir. Bu pasif modüller alüminyum petek panellerden yapılır ve aynı Click-on® teknolojisi ile çerçevelenir. Aktif ve pasif modüller harmoni içerisinde modern bir solar çatının genel konseptine doğal bir şekilde uyum sağlar. Pasif alüminyum modüllerin kullanımı tercih edilmez ise diğer standart çatı kaplama malzemeleri ile bir bütünlük yakalamak için özel geçiş elemanları mevcuttur.

Solar çatılar için evrensel bir çözüm

Click-on® teknolojisi, solar sistemlerin bireysel ve ticari kullanımına ait eğimli çatılara, garajlara, cephelere, PVC ve çelik yapılara kurulmasına olanak tanır. Tam siyah solar çatı deneyiminin yanı sıra mimarlar ve şehir planlamacılar için geleneksel çözümlere uygulanabilir bir alternatif sunan çeşitli kombinasyonlar tasarlayabilmek için renkli PV modüllerini Click-on® çerçeveleme kitiyle birleştirmek mümkündür.

Entegre solar çatı sistem tasarımı için araç eksikliği

Bir çatı kaplama projesinin planlanması ve fiyatlandırılması, doğrulama için çeşitli eski tip araçlar ve veriler, genellikle yerinde ziyaretler ve yoğun emek gerektiren kontroller gerektirir. Bu nedenle, ölçeklenebilir ve uygun fiyatlı güneş enerjisi çözümlerine paralel olarak otomatik yerleşim planlaması, fiyatlandırma ve üretim yönetimi için akıllı algoritmalar, coğrafi konum ve uydu verilerini kullanan dijital araçlara ihtiyaç vardır. Solarstone® müşterileri ve bayileri orta derecedeki karmaşık bir solar projeyi daha basit bir hale getirmek için çevrimiçi bir hesaplama aracı ve bir dijital yerleşim planlayıcısından yararlanabilir. Mimarlar ve planlamacılar için, çatıların dijital ikizleri veya 3D BIM modelleri mevcuttur, bu da solar çatı tasarımını çok kolaylaştırır.

Solar Tiled Roof™

Solarstone®, Solar Full Roof™’un yanı sıra Solar Tiled Roof™ adı verilen birbirine kenetlenen kiremit tipi güneş modülleri sistemini de sunmaktadır. Bir panel tam olarak altı kiremidin yerini alır ve herhangi bir beton veya kil kiremit ile mükemmel bir görsel uyum ile kilitlenir. Piyasada bulunan kapsamlı kiremit seçenekleriyle eşleştirmek için 90W ve 108W’lık iki farklı çıkış gücü ve boyuta sahip modül mevcuttur. Kiremit tipi çatılara sahip yeni binalar veya yenileme projeleri için ideal bir çözüm sunar. Solar modüllerin zarif ve şık tasarımı evin doğal tasarımını tamamlar. Click-on® teknolojisine sahip güneş modülleri premium, 1. Kalite (Tier-1) üreticilerden temin edilirken, Solar Tiled Roof™ modülleri Estonya’da Solarstone® tarafından üretilmektedir.

Solar çatı sistemleri yatırıma değer mi?

Ekonomik açıdan solar çatılar çift işlevlidir. Özellikle yeni bir çatıya ihtiyaç duyan, aynı zamanda da estetiği ve çatı işlevselliğini korumak isteyen ev sahipleri için en ideal çözümdür. Birçok ülkede yenilenebilir enerji üretimi için hala sübvansiyonlar vardır, bu da güneş enerjisini daha da cazip hale getirmektedir. Güneş enerji sistemine sahip, verimli bir çatı elektrik faturasını neredeyse sıfıra indirebilir.

Geleneksel standart bir çatı sisteminin elektrik maliyetlerinizi düşürmeyeceğini veya yatırımınızı geri kazandırmayacağını asla unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir