Eviniz için En İyi Solar Batarya Nasıl Seçilir?

Evinize güç sağlamak için güneş panelleri kurmayı düşünmeye mi başladınız? Eğer öyleyse, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz önemli bir faktör de batarya sistemleridir.

Bir batarya sistemi, güneş panellerinizin ürettiği gücü depolayarak yedekte tutararak gece veya bulutlu günlerde olduğu gibi güneş ışığı olmadığı durumlarda bile güneş enerjisini kullanmanıza imkan tanır.

Ancak doğru solar batarya sistemini seçmek, özellikle nasıl çalıştıklarına ve şu anda piyasada bulunan farklı pil türleriyle nasıl karşılaştırıldıklarına aşina olmadığınızda kafa karıştırıcı olabilir.

Eviniz için en iyi solar batarya sistemini seçmenize yardımcı olarak eviniz ve yaşam tarzı ihtiyaçlarınız için en ideal solar batarya tipini bilinçli bir şekilde seçebilmenizi sağlayacak ana hususları bu basit kılavuzda bir araya getirdik!

Solar Batarya nedir?

Solar batarya, güneşten veya şebekeden gelen enerji ile şarj edilebilen bir enerji depolama sistemidir. Solar bataryalar, aksi durumlarda başka bir dış kaynaktan temin edilmesi gereken enerji yerine temiz, yeşil ve yenilenebilir enerji sağlar. Enerji depolama sistemleri, enerji ofsetini, yani kendi ürettiği enerji tüketimini en üst düzeye çıkarmak isteyen ev sahipleri için mükemmeldir.

Solar bataryalar, bir araba aküsü ve benzerlerine kıyasla önemli miktarda enerji depolama ve boşaltma yetenekleri nedeniyle genellikle “derin döngü pilleri” olarak adlandırılır.

Kurşun asit, lityum-ion, akış ve nikel kadmiyum gibi farklı solar batarya tipleri vardır.

Konut kullanımı için Solar Batarya Tipleri

Solar batarya teknolojileri kimyasal bileşimlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Güneş enerjisi sisteminiz için doğru batarya yedekleme sistemini bulmanıza yardımcı olmak için en popüler enerji depolama teknolojilerini sizlerle paylaşıyoruz

KURŞUN ASİT BATARYALAR

Kurşun asit bataryalar, onlarca yıldır evlerde kullanılan en popüler türdür. Bunlar, diğer bazı batarya türlerine kıyasla sık bakım gereksinimine sahip olmakla beraber yine de mevcut en ucuz seçeneklerden biridir.

Düşük enerji yoğunluğuna sahiptirler (yani kg ağırlık başına fazla enerji tutamazlar). Kurşun asit bataryalar hem akışkan hem de mühürlü olmak üzere 2 farklı çeşide sahiptir. Ancak akışkan kurşun asit bataryaların doğru çalışması için havalandırma ve düzenli bakım gerektirdiğine ve bunun da pilin sızdırma olasılığını artırdığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bataryayı %50’den daha fazla boşaltmak bataryaya ve ömrüne geri dönüşümsüz bir şekilde zarar verebilir.

LİTYUM – İYON (Li-Ion) BATARYALAR

Yeni ev enerji depolama teknolojileri hafiflik ve kompakt boyutları ile birlikte artan kapasiteleri nedeniyle genellikle lityum-iyon bataryaları içerir.

Lityum-iyon bataryalar hızla en yaygın kullanılan solar batarya teknolojilerinden biri haline gelmiştir ve ayrıca elektrikli araçlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lityum-iyon bataryalar nispeten daha uzun ömürlü ve az bakım gerektirmekle beraber kurşun asit pillere göre daha kompakt ve hafiftir.

Çoğu modern lityum-iyon batarya, şarjlar arasında ne kadar kapasite kullandığınızı gösteren ve %80 ila %95 arasında değişen “Akü Deşarj Derinliği” (DoD) oranına sahiptir.

Bu avantajlar sebebi ile muadili batarya türlerine göre daha maliyetlidirler.

AKIŞ (FLOW) BATARYALARI

Akış bataryaları nispeten yeni bir teknolojidir. Diğer batarya sistemlerinin aksine bileşiminde ağır metaller yerine su bazlı bir elektrolit sıvısı kullanır. Şarj edildiğinde enerjinin depolanmasına ve daha sonra boşaltılmasına izin veren kimyasal reaksiyonlar meydana gelir.

Akış bataryaları, %100 deşarj derinliği ile yüksek verimlilik sunar ve 30 yıllık bir ömüre sahiptir ancak boyut olarak daha büyük, daha pahalı ve halen geliştirme aşamasındadır.

NİKEL KADMİYUM (NI-CD) BATARYALAR

Uçak endüstrisinde kullanılan favori batarya sistemleridir. Nikel Kadmiyum bataryalar dayanıklıdır ve aşırı sıcaklıklarda çalışabilme yeteneğine sahiptir. Karmaşık batarya yönetim sistemleri gerektirmemeleri ve esasen bakım gerektirmemeleri en dikkat çekici özellikleridir.

Bununla birlikte, Ni-Cd bataryalar ev ortamlarında nadiren kullanılır. Kadmiyum çevresel açıdan önemli ölçüde olumsuz etkisi olabilecek oldukça toksik bir elementtir ve bu nedenle bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Solar Batarya Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Seçtiğiniz batarya türü, ne kadar güce ihtiyacınız olduğuna, ne sıklıkta ihtiyacınız olduğuna ve yılda kaç gün kullanacağınıza bağlı olarak değişecektir.

Enerji depolama sistemlerinin, acil durum yedekleme gücü fonksiyonundan finansal tasarruflara kadar çeşitli faydaları vardır.

Ve ilk bakışta karmaşık görünseler de, derin döngülü solar batarya seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli faktörler şunlardır.

BATARYA BOYUTU VE KULLANILABILIR KAPASİTE

Bir bataryanın kapasitesi, kilowatt-saat (kWh) değeri üzerinden ne kadar elektrik enerji depolayabileceğini gösterir. 1kWh enerji tükettiğinizi ve 12kWh piliniz olduğunu varsayalım, o zaman bu batarya 12 saat boyunca performans verebilmektedir.

Bazı bataryalar iki farklı kapasite gösterebilir: toplam kapasite ve kullanılabilir kapasite. Kullanılabilir kapasite depolanan gücün ne kadarlık kısmını kullanabileceğinizdir.

Projeleriniz için kullanılabilir kapasite değerleri en az 10 kWh olan pilleri tercih etmelisiniz, çünkü bunlar çoğu ev sahibinin temel enerji ihtiyaçları için son derece uygundur ve bir elektrik kesintisi durumunda yeterli yedek gücü sağlarlar. Daha fazla verim sağlamak isterseniz sisteminize birden fazla batarya ekleyebilirsiniz.

GÜÇ DEĞERİ

Bir bataryanın güç değeri tipik olarak kilo-watt (kW) değeri ile ifade edilen ne kadar elektrik üretebileceğini göstermektedir. Sürekli güç değeri bir bataryanın buzdolapları gibi sabit güce ihtiyaç duyan cihazlar için sağlayabileceği maksimum enerji miktarıdır. Ya da başka bir deyişle, size hem bataryanızın aynı anda kaç cihaza güç verebileceğini hem de bunların hangi cihazlar olduğunu söyler.

Çoğu solar batarya, 3-5 kW arasında sürekli güç değerine ve 5-7 kW arasında bir tepe güç değerine sahiptir. Tepe güç değeri, bir cihazı çalıştırmak için gerekli olan büyük bir güç değeri olup sonrasında cihaz daha düşük bir güçte çalışır.

KULLANIM ÖMRÜ

Batarya ömürleri üç farklı ölçümle değerlendirilir; tahmini çalışma süresi, verim ve şarj döngüsü miktarı.

  • Şarj döngüsü, bataryanın kaç kez tamamen şarj edilebileceğini ve boşaltılabileceğini ölçer.

  • Verim, bataryanızın üzerinden kullanım ömrü boyunca ne kadar enerji geçirebileceğinizi karşılaştırmanızı sağlar.

Genel olarak nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak, Lityum-İyon bataryalar 5 ile 15 yıl arasında, Kurşun-Asit bataryalar ise 5 ile 7 yıl arasında dayanırlar.

BATARYA TİPİ

Bir bataryanın tipi içerisinde enerji depolamak için kullanılan kimyasallar tarafından belirlenir. Batarya tipi veya batarya kimyası sistemin nasıl çalışacağını hemen hemen her yönü ile belirleyen kriterlerdir. Bir zamanlar kurşun asit bataryalar, solar-plus enerji depolama sistemleri için en popüler seçimdi ancak, son yıllarda lityum-iyon bataryalar sahnede ana yeri almaya başladı. Bugün piyasada iki ana lityum-iyon batarya türü bulunmaktadır, nikel manganez kobalt (NMC) ve lityum demir fosfat (LFP).

ŞARJ – DEŞARJ  VERİMLİLİĞİ

Herhangi bir elektriksel işlemle ilişkili daima kayıplar vardır. Bir solar bataryanın şarj-deşarj verimliliği, şarj ettikten sonra mevcut olan kullanılabilir güç miktarını ve ardından kullanılan gücü temsil eder.

Güneş panellerinizin bataryanıza 10 kilowatt-saat (kWh) gönderdiğini ancak daha sonra kullanmak üzere yalnızca 7 kWh depolandığını varsayalım.

Bu, bataryanın işletim sisteminin enerjiyi depolamak ve serbest bırakmak için 3 kWh kullandığı anlamına gelir, bu nedenle genel olarak %70 şarj – deşarj verimlilik derecesi vardır. Bu % değer ne kadar yüksek olursa batarya içerisinde depolama işlemi için o kadar az enerji harcanmaktadır.

En iyi Solar Batarya hangisidir?

Aslında bunu söylemek çok kolay değil, çünkü sizin için en iyi batarya sistemi, evinizin büyüklüğünden, güneş enerjisi sisteminizin kurulum özelliklerine ve hatta bir enerji depolama sisteminden ne elde etmek istediğinize kadar çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Tipik olarak ev tipi güneş enerji sistem kurulumu için en iyi seçenek lityum-iyon bataryalardır. Ancak bütçeniz kısıtlıysa kurşun asit bataryalar da sizin için en iyi seçenek olabilir.

Hala güneş enerjisine geçme sürecindeyseniz veya çatınızı değiştirmeyi planlıyorsanız, birinci sınıf kalitede ve estetik görünüme sahip, aynı zamanda da uygun fiyatlı solar çatı sistem çözümleri için Solarstone® ‘dan bir teklif aldığınıza emin olun.